20
05.2022

Do czego służy parapet zewnętrzny?

Choć zazwyczaj nie poświęcamy faktycznej funkcji parapetów zewnętrznych zbyt dużej uwagi, z reguły skupiając się na ich wyglądzie i trwałości, w istocie ich praktyczne zastosowanie jest niezwykle ważne. Stanowią one bowiem swego rodzaju pierwszą linię obrony każdej elewacji przed działaniem zewnętrznych czynników — przede wszystkim atmosferycznych. Poniżej podpowiadamy, dlaczego poprawnie zamontowany podokiennik jest tak istotny dla trwałości budynku, jednocześnie doceniając jego wizualną wartość. Przekonajmy się!

Parapety zewnętrzne — do czego tak naprawdę służą?

Podstawową funkcją parapetów zewnętrznych jest skuteczne odprowadzanie wilgoci i wody opadowej, tak by nie ściekała ona bezpośrednio po elewacji. Krawędź tego elementu zawsze wystaje nieco poza obrys ściany, a ściekające krople opadają bezpośrednio na ziemię. Jest to istotne nie tylko dla zewnętrznej warstwy elewacji — dzięki temu wilgoć nie wnika w strukturę muru, co stanowi ogromne zagrożenie dla stanu technicznego całego budynku. Degradacja tynku oraz wewnętrznych partii ściany pod wpływem wilgoci znacznie obniża parametry termoizolacyjne, jednocześnie umożliwiając powstanie mostków termicznych.

To jednak tylko jedna ze stron tego medalu. Drugą jest oczywiście wspomniana już estetyka — parapety zewnętrzne pełnią również (dość istotną) funkcję dekoracyjną. Możliwości jest tutaj wiele, począwszy od minimalistycznych elementów z metalu i PVC, aż po nieco bardziej wyrafinowane realizacje kamienne. Wszechstronnym i atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem są z pewnością płytki klinkierowe — ceramika oferuje bardzo dobre parametry użytkowe, a szeroka gama opcji do wyboru powoduje, że sprawdzi się ona w kontekście każdego stylu elewacji.

Ważny element każdej elewacji

Dlatego właśnie wybór wysokiej jakości parapetu zewnętrznego nie wcale banalną decyzją. Funkcja tego z pozoru mało istotnego elementu okazuje się niezwykle ważna, a rynek dostarcza całej masy dostępnych opcji. Zachęcamy jednocześnie do sprawdzenia naszej oferty płytek klinkierowych, które skutecznie zabezpieczą mury Twojego domu przed wilgocią.

Eleganckie parapety na pokolenia Eleganckie parapety na pokolenia

Kontakt z nami:

+48 91 3178 498 +48 510 105 377 biuro@ceramzet.pl

CeramZet
Dębostrów 49B 72-015 Police

Strona używa cookies Dowiedz się więcej