14
02.2019

Odpowiedni montaż parapetu

Elementy elewacji każdego domu narażone są na ciągłe działanie różnych czynników atmosferycznych — począwszy od intensywnych opadów oraz wszechobecnej wilgoci, aż po palący żar promieni słonecznych. Wysokiej klasy zewnętrzny parapet klinkierowy stanowi jeden ze skuteczniejszych sposobów zabezpieczenia muru, co pozwala uniknąć uszkodzenia wewnętrznych warstw, w tym ocieplenia. Warunkiem niezbędnym do uzyskania optymalnych parametrów użytkowych tego elementu jest jednak prawidłowy montaż — poniżej podpowiadamy, jak przeprowadzić ten proces, unikając przy tym najczęstszych błędów.

Montaż parapetów klinkierowych — dlaczego warto?

Wbrew powszechnej opinii, głównym kryterium podczas wyboru tego elementu wcale nie powinna być kwestia estetyczna, a raczej aspekty czysto praktyczne. Podstawowym zadaniem każdego parapetu zewnętrznego — w tym klinkierowego — jest skuteczne odprowadzanie wody spływającej z okien poza obręb elewacji. Jedocześnie musi on być na tyle solidny, aby bez problemu wytrzymać wiele lat eksploatacji, nierzadko w bardzo wymagających warunkach. To właśnie parametry użytkowe powinny nam zatem przyświecać podczas podejmowania decyzji.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż zewnętrznych parapetów klinkierowych? Poza niezwykle schludnym efektem wizualnym, który doskonale wkomponuje się zarówno w nowoczesny, jak i klasyczny styl budownictwa, nadmienić należy również wysoką odporność na skrajne temperatury oraz niewielką nasiąkliwość — w granicach 2% — co zapobiega powstawaniu jakichkolwiek odkształceń oraz pęknięć, nawet w perspektywie długotrwałego użytkowania.

Prawidłowy montaż zewnętrznych parapetów klinkierowych — na co zwrócić uwagę?

Montując zewnętrzny parapet — klinkierowy lub każdy inny — należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, tak aby finalny efekt w stu procentach odpowiadał naszym oczekiwaniom. Nieumiejętne osadzenie tego elementu może prowadzić do uszkodzenia warstwy ocieplenia, co prowadzi do dodatkowych kosztów wynikających z konieczności renowacji. Innym zagrożeniem, będącym rezultatem niedbałego lub błędnego montażu są natomiast mosty termiczne — czyli miejsca, przez które ciepło ucieka z wnętrza budynku, wymagając tym samym większej ilości energii do ogrzania.

Nie mniej istotny jest także moment samego montażu zewnętrznego parapetu klinkierowego. Należy tego dokonać po zamontowaniu okien, lecz jeszcze przed otynkowaniem ściany. Taka kolejność prac pozwoli precyzyjniej dopasować wszystkie elementy do ościeży, wraz z odpowiednim uszczelnieniem, by następnie dokonać ostatecznego wykończenia całej elewacji. Odpowiednie rozplanowanie poszczególnych etapów jest jednym z kluczowych aspektów każdej instalacji.

Jak prawidłowo zamontować parapet zewnętrzny klinkierowy — o czym pamiętać?

Jedną z najistotniejszych kwestii, o których warto pamiętać podczas montowania zewnętrznego parapetu klinkierowego jest zachowanie odpowiedniego kąta nachylenia, który zapobiegnie zaleganiu wody opadowej na powierzchni płytek. Spadek powinien być skierowany na zewnątrz i wynosić od 5 do 10 procent. Jest to istotne, gdyż odkładająca się wilgoć — nawet w niewielkich ilościach — może doprowadzić do uszkodzenia muru, warstwy ocieplenia bądź samych płytek.

Zewnętrzna krawędź parapetu klinkierowego powinna również wystawać poza obręb muru, aby spływająca woda trafiała bezpośrednio na podłoże, nie ściekając po elewacji. Przyjmuje się, że płytki powinny wystawać poza fasadę od 3 do 5 cm, aby skutecznie spełniać swoją rolę. Ważnym elementem jest również zakończenie płytek — czyli tzw. kapinosy. Odpowiednio wyprofilowane krawędzie zapobiegną przedostawaniu się cieczy pod spodnią warstwę elementu, co mogłoby prowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

Płytki składające się na zewnętrzny parapet klinkierowy układamy na specjalnej kształtce montażowej. Powierzchnia kształtki oraz warstwy ocieplenia powinna być uprzednio przygotowana — warto dokonać usunięcia zalegającego pyłu oraz osuszenia, a w przypadku ocieplenia odpowiednio zabezpieczyć i wyrównać podłoże przy pomocy kleju i siatki. Płytki układamy na specjalnej zaprawie klejącej, zachowując przy tym odstępy od 2 do 5 mm, wsuwając pod ramę okienną na około 1 cm. Całość poziomujemy używając tymczasowej listwy montażowej.

Nie mniej istotna jest także kwestia doboru odpowiednich materiałów. Przy montażu zewnętrznych parapetów klinkierowych należy stosować zaprawy klejące dedykowane dla płytek ceramicznych. Zaprawa powinna być odporna na działanie niskich temperatur oraz stosunkowo elastyczna, aby nie pękać pod wpływem naprężenia. Podobne parametry są pożądane w przypadku fugi — proces fugowania, inaczej zwany spoinowaniem, należ rozpocząć po 24 godzinach od przyklejenia płytek, a następnie delikatnie obmyć powierzchnię wodą. Boki skrajnych płytek warto natomiast zabezpieczyć specjalną farbą.

Krawędzie zewnętrzne parapetu klinkierowego nie powinny bezpośrednio dotykać żadnych elementów elewacji. Dotyczy to ościeżnic, murów, wszelkich elementów metalowych, ramy okiennej czy szkła. Wszelkiego rodzaju szczeliny należy natomiast zabezpieczyć elastycznym silikonem, co pozwoli uniknąć rysowania i pękania powierzchni pod wpływem ruchu będącego wynikiem zmian temperatury. Gdy układamy wyjątkowo długi rząd płytek należy zastosować większy odstęp — co najmniej 5 mm fugi — co 3 metry bieżące.

Zewnętrzne parapety klinkierowe — prawidłowy montaż kluczem do długiego użytkowania

Stosując się do powyższych wskazówek masz pewność, że zamontowany parapet zewnętrzny z płytek klinkierowych posłuży Ci przez wiele kolejnych lat. Odpowiednio przeprowadzony proces klejenia i mocowania — z zachowaniem zalecanych odstępów i szczelin — umożliwia naturalny ruch całej konstrukcji, eliminując tym samym ryzyko nadmiernego naprężenia, które mogłoby prowadzić do pęknięć, odkształceń oraz uszkodzenia muru lub ocieplenia.

Eleganckie parapety na pokolenia Eleganckie parapety na pokolenia

Kontakt z nami:

+48 91 3178 498 +48 510 105 377 biuro@ceramzet.pl

CeramZet
Dębostrów 49B 72-015 Police

Strona używa cookies Dowiedz się więcej